Home Anasayfa Duyurular 10 Mayıs'ta Anne Etkileşim Grubu Açılıyor. Anneliğim, Kendi Çocukluğuma Yolculuğum
10 Mayıs'ta Anne Etkileşim Grubu Açılıyor. Anneliğim, Kendi Çocukluğuma Yolculuğum PDF Yazdır E-posta

ANNE ETKİLEŞİM GRUBU
Anne baba olarak çoğu zaman düşünürüz, çocuğumuzun duygusal olarak nelerden etkilendiğini, nelerin onun psikolojisinde yer ettiğini, ileriki yıllarının nasıl şekilleneceğini…  Bir yandan geri dönüşsüz yanlışlardan korkarak “en doğruyu” yapmak isteriz. Ebeveyn olma yolunda kendi ebeveynlerimizin bizi büyütürken yaptıkları doğrular cebimizdedir. Ama temkinliyizdir de, çocukluğumuza dair olumsuz anılarımızı onun yaşamasını önleyecek bir ebeveynlik düşleriz. Bu kaygılarla, onu nasıl yönlendirmemiz, nasıl davranmamız gerektiğini araştırıp, okuruz ve bu tavsiyeleri denemeye çalışırız.  Fakat “iyi bir anne – baba” olmak için gösterdiğimiz onca çabaya rağmen işler bazen o kadar çıkmaza girer ki, ne yapacağımızı şaşırırız. “Bildiğimiz” ile “doğru olanı” yapmak arasında sıkışıp kalırız.  İşte o zaman yaşadığımız kararsızlık ve ne yapacağını bilememenin verdiği çaresizlikle çocuğumuzu anlamak iyice zorlaşır.

Hepimiz önce bir çocuktuk ve büyüyüp kadın olduk. Sonra bizi ebeveyn yapan bir ilişkiye girdik. Bu uzun yoldan bohçamıza topladıklarımız bugün ki anneliğimize şekil veren parçacıklar. Birçoğunuzun yaşadığı bu duyguları paylaşmak, ebeveyn ve çocuk ilişkileri konusunda bilgi alışverişinde bulunmak için merkezimiz bünyesinde annelere yönelik bir “etkileşim grubu” oluşturuyoruz. Üç hafta süren bu çalışmada bir kadının  “ebeveyn” , “ eş-partner” ve kendi “çocukluk” rollerine ilişkin karşılıklı bilgi, paylaşım ve rol oyunlarını içeren bir çalışma yapacağız. Anneliği oluşturan bu uzun yolculuğa kısa bir seyahat yapmak isteyen kadınlar merkezimize ulaşabilirler.

ÇALIŞMADA YER ALACAK BAŞLIKLAR
•    Köken ailemizle uyum içinde olmak
•    Kendi içindeki anneyle yüzleşmek
•    Anne, baba olmanın temeli: Eş ilişkisi"
•    Eşler arası ilişkinin çocuğun iç dünyasındaki etkileri
•    Ailede mutlu eden sevginin koşulları
•    Ailedeki öncelikler, hiyerarşik düzen, denge, ait olma süreçleri  
•    Özgür ve bir o kadar aileye bağlı çocuk yetiştirmek
•    Bağımlı İlişki, Bağlı İlişki

Çalışma bir paylaşım grubu olduğundan gizlilik ilkesi hakimdir. Gruplar  başvuru sırasına göre 15 kişi ile sınırlı olacaktır

Tarih:    10.05.2010 (Her Pazartesi)
Saat:     19:00-21:00 (3 Hafta)
Yer:       Gelişimist Danışmanlık (www.yapacogem.com)
Ücreti:    100 TL
Son Başvuru Tarihi: 06.05.2010
Gelişimist Psikolojik Danışmanlık: 0212 466 44 14  

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi ve kayıt için merkezimizi arayabilirsiniz.

Grup Yöneticisi & Psikolog:

Maltepe Üniversitesi’nde Psikoloji Bölümünü tamamladı. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Çapa Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Ana Bilim Dalı ve özel bir psikolojik danışmanlık kurumunda uygulanan staj programlarına devam etti. Üniversite bünyesinde İlişkisel Psikoterapi, Danışan Merkezli Psikoterapi konularında eğitim aldı ve Psikodrama grup çalışmalarına katıldı. Hellinger Türkiye Enstitüsü’nde Sistemik ve Fenomenolojik bir terapi olan,  Aile/Sistem Dizimleri eğitimini Türkiyedeki ilk grupla beraber amamladı.  Gelişim testleri ve projektif testler, Bilişsel Davranışçı Terapi, “Çocuk Odaklı Oyun Terapisi”, çocuklarla ve gençlerle klinik çalışma eğitimlerini aldı. Mediasyon; Alternatif Çatışma Çözümü yöntemleri eğitimine sahip olan psikolog, aile ve çocuklara yönelik yapılan bireysel ve grup çalışmaları düzenlemektedir.  Ayrıca psikolojik danışman olarak görev aldığı özel eğitim kurumlarında aile danışmanlığı, ebeveyn, öğrenci ve öğretmenlerle grup çalışmaları yapmaktadır. Ailelere çocukların gelişim takibi ve yönlendirilmesi ile ilgili hizmet vermektedir. Ekibimize 2010 yılında katılan uzmanımız merkezimizde ağırlıklı olarak grup çalışmalarını sürdürmektedir.