Home Anasayfa Duyurular AİLE / SİSTEM DİZİMİ ÇALIŞMA GRUBU
AİLE / SİSTEM DİZİMİ ÇALIŞMA GRUBU PDF Yazdır E-posta
Aile/Sistem Dizimi Hakkında:

Aile/Sistem Dizimi ilk olarak “Familien Aufstellung” adıyla 80'li yıllarda Almanya'da ortaya çıkmış olan bir terapi tekniğidir. O günden bu yana gelişerek dünya çapında yayılarak çok büyük ilgi uyandırmıştır. Evlilik ve ilişki problemleri, bedensel ve ruhsal hastalıklar, çalışma hayatındaki problemler, bereketsizlik, içsel boşluk, hayatta tekrar eden paternler, veya kilitlenmeler, tıkanmalar gibi konularda çok iyileştirici açılımlar sunan bir ruhsal görüntüleme aracı ve düzenleyicisidir.

Bizler kuşaklar boyu süre gelen ve birbirine görünmez bağlarla bağlı olan bir Aileye/Sisteme doğarız. İstesek de istemesek de, tıpkı sistemimizden gelen genetik özellikleri taşıdığımız gibi sistemin ruhsal özelliklerini de taşırız. Bu anlayışa göre güncel hayatımızdaki sorunlarımızın tıkanıklıklarımızın belki çoğuna, içinden çıktığımız köken ailemizdeki bozulan sistemler neden olmaktadır. Soyağacımızda yaşanan ölümler, intihar, cinayet, cinsel taciz, tecavüz, boşanmalar, terk, kavuşulmayan aşklar, düşük, kürtaj, gasp, haksızlık gibi olaylar ve kin, öfke, nefret, keder, korku, vicdan azabı gibi yaşanmış duygular sistemin dengesini bozmaktadır.

Aile/Sistem dizimi çalışmaları sayesinde içine doğmuş olduğumuz sistemdeki bu travmaların, yaşanmışlıkların tevazu ile görülüp kabulü sağlanır. Eşlerimiz, çocuklarımız, ebeveyn ve kardeşlerimizle ilişkilerimiz yeniden içten bir sıcaklıkla kurgulanarak, geçmişle kurulu negatif bağlar kesilerek, kopukluklar onarılarak derin bir içsel huzura kavuşulur. Böylece geçmiş travmaların şu andaki hayatımızdaki etkilerinden özgürleşir ve mutlu olmamızı ve kendi hayatımızı almamızı sabote eden oluşumların çocuklarımıza ve daha sonraki jenerasyonlara aktarılmasını da durdurmuş oluruz.

Aile/Sistem dizimleri, henüz tam anlamıyla bilimsel olarak açıklanamasa da, temsilcilerin algısı fenomeni ile çalışır. “Sistemik dizim” ekolünün takipçisi terapistler ve bilim adamları evrende varolan her şeyin bir bütünün parçaları olduğuna inanırlar. Bu görüşe göre, nasıl ki insan vücudundaki her hücre vücudun tümüne ait bilgiyi taşıyorsa evrendeki tüm bilinçler ve insanlar da bütünün bilgisine sahiptir. Ayrıca sistem dizimcilerine göre yaşanan hiçbir şey yok olmaz ve büyük bir bilgisayar ağının data merkezi gibi evrensel bilinçte kayda alınır. İşte sistem/aile dizimi tekniği de dizim sırasında bireyin (temsilcinin) bu ana merkezdeki bilgiyle bir bağ kurması esasına dayanır.
 
Katılımcılar dizimler sırasında daha önceden hiç tanımadıkları, hiçbir bilgi sahibi olmadıkları kişileri temsil ederler. Bu noktada katılımcının herhangi bir çabası gerekmemektedir. Kişi kendini tamamen içinden gelen harekete bırakır ve yukarıda sözü edilen olgunun devreye girmesi ile dizim ilerler.

Aile/Sistem Dizimi tekniği bireysel seanslarda da uygulansa da, temelinde bir grup çalışmasıdır. Grup çalışmasında katılımcıların her biriyle aktif olarak çalışılacağı önceden belli değildir. Çalışma esnasında danışman kiminle çalışacağına o an karar verir. Katılımcılar grup çalışmasında kendisiyle birebir dizim çalışması yapılmasa dahi, üstlenilen temsilci rollerinde kendi hayatlarına ait açılımlar yaşarlar.

Aile/Sistem dizimi çalışmaları sayesinde varoluşumuzu borçlu olduğumuz sistemimize ve kendi gerçekliğimize cesaretle bakarak, ruhsal açıdan sağlıklı, üretken ve fonksiyonel bir duruş kazanırız.

Aile/Sistem Dizimleri ilgili daha detaylı bilgi almak için www.ailedizimi.org  veya www.tsde.org web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Saygılarımla,

Uzm. Psk. Bilge Çapoğlu
Aile/Sistem Dizimcisi

Tarih:    08/05/2011
Saat:     10.00 – 17.30
Yer:       Gelişimist Danışmanlık (www.yapacogem.com)
Ücreti:    100 TL
Gelişimist Psikolojik Danışmanlık: 0212 466 44 14  / 0541 466 44 15

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi ve kayıt için merkezimizi arayabilirsiniz.

UZM. PSK. BILGE CAPOGLU (MA)

İstanbul Üniversitesi`nde psikoloji eğitimini aldıktan sonra 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programını tamamladı. Lisans ve yüksek lisans eğitimi sırasında İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde staj yaptı. Bakırköy İletişim Danışmanlık Merkezi, Beylikdüzü Med-Life Cerrahi Hastanesi, Doğan Hastanesi ve çeşitli anaokullarında bir süre psikolog olarak çalıştı ve çeşitli eğitim kurumlarında çocuk ve yetişkin psikolojisi ile ilgili seminerler düzenledi. Geştalt Terapisi Eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye Sistem Dizimleri Enstitüsünden Sistem Dizimcisi ünvanını aldı. Halen Evlilik Terapileri Enstitüsünde çalışmakta ve dizim yöntemiyle grup çalışmaları düzenlemektedir.