Home Anasayfa Makaleler
Makaleler
Taşınmayı Çocuğum İçin Nasıl Kolaylaştırırım PDF Yazdır E-posta

Taşınma herkes için zor bir tecrübedir. Her ne kadar gittiğimiz yer konusunda çok istekli olup, taşınmak için sabırsızlansak bile yinede kaygı veren bir süreçtir. Bugüne kadar alışmış olduğumuz evimiz, her sabah selamlaştığımız komşularımız, her gün alışveriş yaptığımız market değişip artık hayatımızda olmayacaktır. Bu alışkanlıklardan vazgeçmek bizi zorlayacaktır.

Her ne kadar nakil şirketleri en sevdiğimiz yemek takımlarımızı kırmadan, büyükannemizden kalan dolabı  çizmeden taşımayı başarsa bile taşıyamadığımız geride bıraktığımız çok şey vardır. Bunlar iyi- kötü hayatımıza dair bir çok yaşanmışlıklardır. Bu insanda, hem  iyi olan hatıralardan ayrılmanın burukluğu, hem de kötü yaşanmışlıkların geride bırakmanın hazzını yaratır. Taşınma ailenin tüm bireylerini etkiler. Özellikle okul çağındaki çocuklar için şimdiye kadar bildikleri tek evi, okulu, sahip oldukları ilk arkadaşlarını, alışık oldukları oyun parkını bırakıp tanımadıkları bir yere gitmek çok daha güçtür. Daha küçük çocukların ise huzursuzluk yaşasa da yeni evine adapte olması daha kolaydır. Bunun yanında taşınmanın en travmatik taraflarından biri, çoğu kez çocuğun bakımını veren yada sıkça gördüğü kişilerden de ayrılığıdır. Ebeveynlerden birinin eve gelişlerinin seyrelmesi yada görüş saatlerinin azalması, bakıcı değişimi, büyükanne ve büyükbabaların görüş sıklığının farklılaşması çocuğun değişen fiziksel koşullarına, ilişkisel rutinlerinin bozulmasını da ekler. Yalnızca çocuklar değil, aslında hepimiz tanıdık mekanlarda ve tanıdık kişilerle olduğumuzda kendimizi daha güvende hissederiz. Çocuklar güven dolu, bildik rutinlerinin bozulmasına, artan kaygı, ağlamalar, sıkça huzursuzlanmalar, öfke nöbetleri, sessizleşme, size aşırı düşkünleşme ve  tuvalet eğitimi yada memenin bırakılması gibi katettiği gelişimden gerileyerek cevap verirler.

Taşınma sonrasında yaşanılabilecek kaygıyı en aza indirmek ailenin tutumuyla yakından ilgilidir. Hele de rutinlerini mümkün olduğunca koruyabilir, sevdiği oyuncakları ve diğer sevdiği nesneleri yanında ise taşınmanın getirdiği stresi çok daha rahat atlatabilir. Durumu daha da kolaylaştırmak için neler yapabiliriz, şimdi bunlara bir göz atacağız:

Saklamayın: Eğer taşınacağınız haberini nakil kamyonu kapıya gelince verirseniz, çocuğunuzun kaygısının artmasına ve öfkelenmesine neden olursunuz. Ona hayatında karşılaşacağı değişikliklere hazırlanması için  zaman vermemenize tepki gösterebilir. Bu nedenle evde eşyaları toplamaya başlamadan önce, taşınma olayı hakkında konuşmaya başlayın . Çocuğunuzun anlayabileceği bir dille neden taşındığınızı açıklayın. “eski evimiz bize küçük geliyor, bu nedenle daha büyük bir eve taşınacağız” gibi.

Olumlu olun: Taşınacağınız yer hakkında konuşun. Yakınızda olan  alanlar, mekanlar hakkında konuşun. Örn, “bir oyun parkı olduğunu, hemen yanında bir market olduğunu” söyleyin, Caddeleri çevreleyen güzel ağaçlar olduğunu anlatın. Kendisine ait bir odası olacağını, odasında neler olacağı hakkında konuşun.

Bir Ön Tanıtım Yapın: Eğer mümkünse taşınmadan önce çocuğunuzu yeni eve, devam edeceği yuvaya götürebilirsiniz. Eğer önceden bir ziyaret ayarlayamazsanız yaşayacağınız çevre ve evle ilgili içeren bir albüm hazırlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun yeni eve varmadan, neyle karşılaşacağını bilmesi kaygısını azaltacaktır.

Hislerinizi Paylaşın: Sizinde taşınma konusunda birtakım çelişkili duygularınızın olabileceğini ifade edin. Eski mahallenizi, evinizi ve arkadaşlarınızı özleyeceğinizi söyleyin. Fakat yeni evde yaşamanın da çok eğlenceli olacağını düşündüğünüzü söyleyin. Yeni evinizde yapacaklarınızdan bahsedin. İstediği zaman arkadaşlarıyla iletişim kurması ve onları görebilmesi için buluşma ayarlayacağınıza söz verin ve sözünüzü tutun. Bu konudaki isteğine tarih koyarak cevap vermeniz onu rahatlatır. Örneğin “amcanla görüşebilmen için gelecek pazar onları ziyarete gidebiliriz” gibi...

Atmayın: Taşınmak eski kıyafetleri, kırık oyuncak ve gereksiz eşyaları atmak için en ideal zamandır. Çocuğunuzun bir daha arayıp istemeyeceğinden emin olamadığınız hiçbir eşyasını atmayın. Eğer ciddi bir temizlik yapmak istiyorsanız çocuğunuz yeni eve alışana kadar beklemelisiniz. Çünkü atılan oyuncaklar çocuğunuzun kayıp duygusu yaşamasına yol açar. Böylece yeni eve taşındığı için eski sevdiği şeyler gitti gibi düşünüp kaygılanıp, huzursuzlanır.

Taşınma Oyunları  Oynayın: Çocuğunuzun taşınma havasına girebilmesi için taşınmayla ilgili oyunlar oynaması konusunda teşvik edebilirsiniz. Kamyonlarla bebeklerini , bebek evlerini , oyuncaklarını taşıyabilirsiniz. Bu tür oyunlar çocuğunuzun karışık hislerini ve korkularını ifade etmesine yardım edecektir. Taşınmayla ilgili resimli kitap da okuyabilirsiniz.

Çocuğunuzu Unutmayın:  Taşınmak yadsınamaz bir şekilde zaman alan bir olaydır. Kırılacak eşyalar, kutulanacak kitaplar hepsi size bakar ve işlerin ardı arkası kesilmeyecekmiş gibi gelir. Ne kadar meşgul olsanız da , işleriniz arasında taşınmanızla ilgisi olmayan çok önemli bir ayrıntıyı, çocuğunuzu, unutmayın.  Çocuğunuza gereken ilgiyi göstermezseniz taşınmanın yaratacağı sızlanma, sinirli davranma, gibi davranışların daha da güçlendiğini fark edebilirsiniz. Gerçekte , çocuğunuzun ilginizden çok yol göstermenize ihtiyacı vardır. Bir yığın dağınıklığın, toplanma faaliyetlerinin yer aldığı, özellikle yetişkinlerin meşgul ve ilgisiz olduğu bir ortam çocuk için rahatsız edicidir. Eğer çocuğunuza ilgi göstermek için ev işlerini bırakamıyorsanız bir yardımcı tutmalısınız. Yada büyükanne, teyze, yada bir arkadaştan yardım istemelisiniz. İki ebeveyn de etraftaysa çocuğunuzla dönüşümlü olarak ilgilenebilirsiniz.

Kendini Yeni Eve Taşımasına Olanak Sağlayın: Özellikle çocuğunuzun eşyalarını toplarken ondan yardım isteyin. Ona da bir kutu vererek yada ortak kutulara eşyalarını toplamasını sağlayarak duruma hazırlanmasını sağlayın. Taşınma günü yanında taşıyabileceği bir çanta yada sepeti hazırlamasını sağlayıp, eve gittiğinizde bunu odasına yada istediği başka bir yere koyması için ona destek olun. Kutulara eşyalarını gelişigüzel koyabilir. Buruşuk bir pantolonun herzaman ütülenebileceğini ama çocuğunuzun incinen kalbini bu kadar kolay onaramayacağınızı unutmayın. Bu nedenle eşyaları toplar ve yerleştirirken aşırı müdahaleci olmaktan kaçının.

Böylece çocuğunuz taşınmayı daha kolay atlatacaktır.  Ama biraz daha büyüyüp okul çağına geldiği zaman taşınmalar onun için daha da güç olabilir. Yıllar geçtikçe ve paylaşımlar arttıkça çocukların taşınırken geride bıraktıkları da artmaktadır. Okul çağı çocuğu artık sosyal kimlik oluşturmaya başladığından  hem fiziksel hem de sosyal ortamını geride bırakacağı için  taşınma daha sancılıdır. Özelliklede taşınmalar çok sık oluyorsa çocuğun sosyal kimliğinin olgunlaşmasını olumsuz etkileyecektir. Kendilik duygusu yeni gelişen bir çocuğun da, ilişkilerin de zamana ihtiyacı vardır. Taşınma sürecinde ve sonrasında aile içindeki stress yükseliyor ve çocuğunuzun tepkileri de belirgin şekilde arttıysa  bir uzmandan yardım almanız önerilir. 

Psikolog Bakiye NERGİZ

 
Çocuklar İçin Güvenli İnternet PDF Yazdır E-posta
Gençler interneti mesajlaşmak, gezinmek, oyun oynamak, bilgi edinmek, anında sohbet etmek, resim, müzik veya metin belgeleri bulmak, indirmek veya değiş tokuş etmek için kullanır. Bunlar arasında internette gezinme, okul arkadaşları ile anında veya elektronik posta ile mesajlaşma gibi kullanımların ilk sırada yer alır...
Devamı...
 
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğuna Sahip Üstün Yetenekli Çocuklar PDF Yazdır E-posta

Üstün yetenekli olmakla ilgili pek çok tanım yapılmaktadır. Terman, standart zeka testlerinde%2 olan üst sınırda puan alanları üstün yetenekli olarak tanımlamıştır (Clark,1988). Renzulli(1986)’ye göre üstün yeteneklilik insanda varolan yetenek (genel yetenek-özel yetenek), yaratıcılık ve motivasyonun birleşmesinden oluşmaktadır.

Devamı...
 
Sanat Terapisi PDF Yazdır E-posta

Sanat terapisi danışanın kendi iç dünyasında keyifli bir keşif yolculuğudur. Kelimelere dökülmekte zorluk çekilen, bazen hiç farkında olmadığımız durumlara temas sağlar.

Devamı...
 
Oyunun çocuğun hayatındaki önemi PDF Yazdır E-posta

Çocuk için vazgeçilmez bir yaşama biçimi olan oyun , çocuğun en doğal öğrenme aracıdır. Oyun çocuklar için keşfetme , öğrenme ve kendini ifade etmek demektir.

Devamı...
 
Oyun Terapisi Nedir? PDF Yazdır E-posta

Oyun terapisi oyunun çocuğun kendini ifade etmede doğal bir araç olduğu temeline dayanır.  Çocuğa fırsat verildiğinde problemlerini ve duygularını aynu yetişkinin terapi sırasında kişisel sorunlarını konuşarak dışa vurması gibi kendini oyun aracılığı ile ifade eder.

Devamı...
 
Otistik Spektrum Bozukluğu Nedir? PDF Yazdır E-posta

Uluslar arası alanyazında otistik spektrum bozukluğu (autistic spectrum disorder) ve yaygın gelişimsel bozukluk ( pervasive developmental disorder) terimleri birbirinin yerine kullanılmaktadır. Otistik spektrum bozukluğu, ileri düzeyde ve karmaşık bir gelişimsel yetersizlik çeşididir.

Devamı...
 
Otistik Spektrum Bozukluğu Kimlerde Ve Hangi Sıklıkta Görülür? PDF Yazdır E-posta

İstatistiksel bulgular, otistik spektrum bozukluğunun yaklaşık 500 çocuktan birinde görüldüğü yönündedir.

Devamı...
 
Okul Fobisi PDF Yazdır E-posta

Okul fobisi anneden ya da evden ayrılma kaygılarıyla genellikle ortaya çıkan oklula gitmek istememe ya da  sonucunda gitmeme durumudur. Okul fobisi yaşayan çocukların genel olarak hissettikleri sıkıntı, huzursuzluk ve gerginliktir.

Devamı...
 
İnsan Bağımlılığı PDF Yazdır E-posta

İnsan bağımlılığı; kişinin çevresindeki “ilişkileri kötüye kullanarak” bağımlılık şeklinde yaşaması olarak özetlenebilir.

Devamı...
 
Dikkat Eksikliği-Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklarda Ödev Sorunları PDF Yazdır E-posta

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar, ev ödevleri konusunda doğru ve tam olarak alamamaktan başlayan, yaptığı ödevleri okula götürmeyi unutmaya kadar varan çok çeşitli sorunlar yaşarlar.

Devamı...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 - 2