Home Anasayfa Duyurular
Duyurular
Seminer: Çocuk Gelişiminde Oyunun Önemi PDF Yazdır E-posta
Konuşmacı: Alev Elmas
Uygulamalı Psikoloji Uzmanı
Çocuk Gelişim Danışmanı

Tarih: 14 Haziran 2011

Saat: 15.00 - 16.30

Yer: Şişli Belediyesi Genel Merkez Bİnası 15.Kat Esentepe / Şişli
 
AİLE / SİSTEM DİZİMİ ÇALIŞMA GRUBU PDF Yazdır E-posta
Aile/Sistem Dizimi Hakkında:

Aile/Sistem Dizimi ilk olarak “Familien Aufstellung” adıyla 80'li yıllarda Almanya'da ortaya çıkmış olan bir terapi tekniğidir. O günden bu yana gelişerek dünya çapında yayılarak çok büyük ilgi uyandırmıştır. Evlilik ve ilişki problemleri, bedensel ve ruhsal hastalıklar, çalışma hayatındaki problemler, bereketsizlik, içsel boşluk, hayatta tekrar eden paternler, veya kilitlenmeler, tıkanmalar gibi konularda çok iyileştirici açılımlar sunan bir ruhsal görüntüleme aracı ve düzenleyicisidir.

Bizler kuşaklar boyu süre gelen ve birbirine görünmez bağlarla bağlı olan bir Aileye/Sisteme doğarız. İstesek de istemesek de, tıpkı sistemimizden gelen genetik özellikleri taşıdığımız gibi sistemin ruhsal özelliklerini de taşırız. Bu anlayışa göre güncel hayatımızdaki sorunlarımızın tıkanıklıklarımızın belki çoğuna, içinden çıktığımız köken ailemizdeki bozulan sistemler neden olmaktadır. Soyağacımızda yaşanan ölümler, intihar, cinayet, cinsel taciz, tecavüz, boşanmalar, terk, kavuşulmayan aşklar, düşük, kürtaj, gasp, haksızlık gibi olaylar ve kin, öfke, nefret, keder, korku, vicdan azabı gibi yaşanmış duygular sistemin dengesini bozmaktadır.

Aile/Sistem dizimi çalışmaları sayesinde içine doğmuş olduğumuz sistemdeki bu travmaların, yaşanmışlıkların tevazu ile görülüp kabulü sağlanır. Eşlerimiz, çocuklarımız, ebeveyn ve kardeşlerimizle ilişkilerimiz yeniden içten bir sıcaklıkla kurgulanarak, geçmişle kurulu negatif bağlar kesilerek, kopukluklar onarılarak derin bir içsel huzura kavuşulur. Böylece geçmiş travmaların şu andaki hayatımızdaki etkilerinden özgürleşir ve mutlu olmamızı ve kendi hayatımızı almamızı sabote eden oluşumların çocuklarımıza ve daha sonraki jenerasyonlara aktarılmasını da durdurmuş oluruz.

Aile/Sistem dizimleri, henüz tam anlamıyla bilimsel olarak açıklanamasa da, temsilcilerin algısı fenomeni ile çalışır. “Sistemik dizim” ekolünün takipçisi terapistler ve bilim adamları evrende varolan her şeyin bir bütünün parçaları olduğuna inanırlar. Bu görüşe göre, nasıl ki insan vücudundaki her hücre vücudun tümüne ait bilgiyi taşıyorsa evrendeki tüm bilinçler ve insanlar da bütünün bilgisine sahiptir. Ayrıca sistem dizimcilerine göre yaşanan hiçbir şey yok olmaz ve büyük bir bilgisayar ağının data merkezi gibi evrensel bilinçte kayda alınır. İşte sistem/aile dizimi tekniği de dizim sırasında bireyin (temsilcinin) bu ana merkezdeki bilgiyle bir bağ kurması esasına dayanır.
 
Katılımcılar dizimler sırasında daha önceden hiç tanımadıkları, hiçbir bilgi sahibi olmadıkları kişileri temsil ederler. Bu noktada katılımcının herhangi bir çabası gerekmemektedir. Kişi kendini tamamen içinden gelen harekete bırakır ve yukarıda sözü edilen olgunun devreye girmesi ile dizim ilerler.

Aile/Sistem Dizimi tekniği bireysel seanslarda da uygulansa da, temelinde bir grup çalışmasıdır. Grup çalışmasında katılımcıların her biriyle aktif olarak çalışılacağı önceden belli değildir. Çalışma esnasında danışman kiminle çalışacağına o an karar verir. Katılımcılar grup çalışmasında kendisiyle birebir dizim çalışması yapılmasa dahi, üstlenilen temsilci rollerinde kendi hayatlarına ait açılımlar yaşarlar.

Aile/Sistem dizimi çalışmaları sayesinde varoluşumuzu borçlu olduğumuz sistemimize ve kendi gerçekliğimize cesaretle bakarak, ruhsal açıdan sağlıklı, üretken ve fonksiyonel bir duruş kazanırız.

Aile/Sistem Dizimleri ilgili daha detaylı bilgi almak için www.ailedizimi.org  veya www.tsde.org web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Saygılarımla,

Uzm. Psk. Bilge Çapoğlu
Aile/Sistem Dizimcisi

Tarih:    08/05/2011
Saat:     10.00 – 17.30
Yer:       Gelişimist Danışmanlık (www.yapacogem.com)
Ücreti:    100 TL
Gelişimist Psikolojik Danışmanlık: 0212 466 44 14  / 0541 466 44 15

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi ve kayıt için merkezimizi arayabilirsiniz.

UZM. PSK. BILGE CAPOGLU (MA)

İstanbul Üniversitesi`nde psikoloji eğitimini aldıktan sonra 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programını tamamladı. Lisans ve yüksek lisans eğitimi sırasında İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde staj yaptı. Bakırköy İletişim Danışmanlık Merkezi, Beylikdüzü Med-Life Cerrahi Hastanesi, Doğan Hastanesi ve çeşitli anaokullarında bir süre psikolog olarak çalıştı ve çeşitli eğitim kurumlarında çocuk ve yetişkin psikolojisi ile ilgili seminerler düzenledi. Geştalt Terapisi Eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye Sistem Dizimleri Enstitüsünden Sistem Dizimcisi ünvanını aldı. Halen Evlilik Terapileri Enstitüsünde çalışmakta ve dizim yöntemiyle grup çalışmaları düzenlemektedir.
 
OYUN GRUPLARI BAŞLIYOR PDF Yazdır E-posta
Oyun gruplarımızın amacı; çocuğun, zihinsel, sosyal, duygusal, öz bakım ve konuşma becerilerini geliştirmek ve ailenin, çocuğunun düzeyi hakkında bilgilenmesini sağlayarak, evde de bu alanların uygun şekilde desteklenmesine yardımcı olmaktır.

Eğitim etkinliklerini de kapsayan, eğlenerek öğrenmeyi sağlayan, psikolojik ve gelişimsel takibin yapıldığı psikolojik destekli programlardır.

Oyun grupları; 12-36 ay arası çocuklara özgü 6 kişilik gruplardan oluşur. Gruplar oluşturulurken aile görüşmesi ve gelişim testi yapılır. Değerlendirme sonucunda çocuk gelişimine uygun gruba yerleştirilir.

Gruplara Psikologlar liderlik eder. Aileleri bilgilendirmek üzere raporlar hazırlar.

Her ay, her çocuk için ailelere gözlem raporları sunulur. Raporlar kurumdaki uzman tarafından aileye bildirilir ve çocuğun gelişimini desteklemesi için neler yapabilecekleri konusunda önerilerde bulunur.

Ayda bir, ailelere eğitici ve bilgilendirici seminerler düzenlenir.


Çalışmanın gün ve saat düzenlemeleri ve ücretlendirme ile bilgiler için merkezimizle irtibata geçebilirsiniz.
 
0212 466 44 14
0541 466 44 15
 
10 Mayıs'ta Anne Etkileşim Grubu Açılıyor. Anneliğim, Kendi Çocukluğuma Yolculuğum PDF Yazdır E-posta

ANNE ETKİLEŞİM GRUBU
Anne baba olarak çoğu zaman düşünürüz, çocuğumuzun duygusal olarak nelerden etkilendiğini, nelerin onun psikolojisinde yer ettiğini, ileriki yıllarının nasıl şekilleneceğini…  Bir yandan geri dönüşsüz yanlışlardan korkarak “en doğruyu” yapmak isteriz. Ebeveyn olma yolunda kendi ebeveynlerimizin bizi büyütürken yaptıkları doğrular cebimizdedir. Ama temkinliyizdir de, çocukluğumuza dair olumsuz anılarımızı onun yaşamasını önleyecek bir ebeveynlik düşleriz. Bu kaygılarla, onu nasıl yönlendirmemiz, nasıl davranmamız gerektiğini araştırıp, okuruz ve bu tavsiyeleri denemeye çalışırız.  Fakat “iyi bir anne – baba” olmak için gösterdiğimiz onca çabaya rağmen işler bazen o kadar çıkmaza girer ki, ne yapacağımızı şaşırırız. “Bildiğimiz” ile “doğru olanı” yapmak arasında sıkışıp kalırız.  İşte o zaman yaşadığımız kararsızlık ve ne yapacağını bilememenin verdiği çaresizlikle çocuğumuzu anlamak iyice zorlaşır.

Hepimiz önce bir çocuktuk ve büyüyüp kadın olduk. Sonra bizi ebeveyn yapan bir ilişkiye girdik. Bu uzun yoldan bohçamıza topladıklarımız bugün ki anneliğimize şekil veren parçacıklar. Birçoğunuzun yaşadığı bu duyguları paylaşmak, ebeveyn ve çocuk ilişkileri konusunda bilgi alışverişinde bulunmak için merkezimiz bünyesinde annelere yönelik bir “etkileşim grubu” oluşturuyoruz. Üç hafta süren bu çalışmada bir kadının  “ebeveyn” , “ eş-partner” ve kendi “çocukluk” rollerine ilişkin karşılıklı bilgi, paylaşım ve rol oyunlarını içeren bir çalışma yapacağız. Anneliği oluşturan bu uzun yolculuğa kısa bir seyahat yapmak isteyen kadınlar merkezimize ulaşabilirler.

ÇALIŞMADA YER ALACAK BAŞLIKLAR
•    Köken ailemizle uyum içinde olmak
•    Kendi içindeki anneyle yüzleşmek
•    Anne, baba olmanın temeli: Eş ilişkisi"
•    Eşler arası ilişkinin çocuğun iç dünyasındaki etkileri
•    Ailede mutlu eden sevginin koşulları
•    Ailedeki öncelikler, hiyerarşik düzen, denge, ait olma süreçleri  
•    Özgür ve bir o kadar aileye bağlı çocuk yetiştirmek
•    Bağımlı İlişki, Bağlı İlişki

Çalışma bir paylaşım grubu olduğundan gizlilik ilkesi hakimdir. Gruplar  başvuru sırasına göre 15 kişi ile sınırlı olacaktır

Tarih:    10.05.2010 (Her Pazartesi)
Saat:     19:00-21:00 (3 Hafta)
Yer:       Gelişimist Danışmanlık (www.yapacogem.com)
Ücreti:    100 TL
Son Başvuru Tarihi: 06.05.2010
Gelişimist Psikolojik Danışmanlık: 0212 466 44 14  

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi ve kayıt için merkezimizi arayabilirsiniz.

Grup Yöneticisi & Psikolog:

Maltepe Üniversitesi’nde Psikoloji Bölümünü tamamladı. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Çapa Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Ana Bilim Dalı ve özel bir psikolojik danışmanlık kurumunda uygulanan staj programlarına devam etti. Üniversite bünyesinde İlişkisel Psikoterapi, Danışan Merkezli Psikoterapi konularında eğitim aldı ve Psikodrama grup çalışmalarına katıldı. Hellinger Türkiye Enstitüsü’nde Sistemik ve Fenomenolojik bir terapi olan,  Aile/Sistem Dizimleri eğitimini Türkiyedeki ilk grupla beraber amamladı.  Gelişim testleri ve projektif testler, Bilişsel Davranışçı Terapi, “Çocuk Odaklı Oyun Terapisi”, çocuklarla ve gençlerle klinik çalışma eğitimlerini aldı. Mediasyon; Alternatif Çatışma Çözümü yöntemleri eğitimine sahip olan psikolog, aile ve çocuklara yönelik yapılan bireysel ve grup çalışmaları düzenlemektedir.  Ayrıca psikolojik danışman olarak görev aldığı özel eğitim kurumlarında aile danışmanlığı, ebeveyn, öğrenci ve öğretmenlerle grup çalışmaları yapmaktadır. Ailelere çocukların gelişim takibi ve yönlendirilmesi ile ilgili hizmet vermektedir. Ekibimize 2010 yılında katılan uzmanımız merkezimizde ağırlıklı olarak grup çalışmalarını sürdürmektedir.

 
Dikkat Becerilerini Geliştirme Grupları PDF Yazdır E-posta
Dikkat; odaklanma, dikkati o odakta sürdürebilme ve dağılan dikkati tekrar odaklayabilmeyi içeren işlevlerden oluşur. Dikkat problemi yaşayan çocuk bu işlevlerden herhangi biri ya da tamamında sorun yaşadığında öğrenme problemleriyle karşılaşır. Çünkü dikkat öğrenmenin temel işlevlerinden biridir.

Bu çalışmadaki temel amaç, çocuklardaki dikkat yoğunluğunun arttırılmasıdır. Yaş gruplarına uygun şekilde oyunla desteklenmiş egzersiz çalışmaları bu hedef doğrultusunda şekillendirilmiştir. Dikkatin kullanımı yaşamamızda çok yönlü olduğu için sosyal ilişkilerde ve disiplin alanında  da sorunlar yaratabilir. Dikkatin kullanımındaki sorunlar, yalnızca akademik (okulda yaşanan) sorunlar değildir . Bunlar sosyal yaşam içindeki temel kuralları öğrenip, uygulamada da zorluklar olarak karşımıza çıkar Bu nedenle çalışmamızda sosyal ilişkilerde uyum ve kuralların pekiştirilmesini destek de önemsenmiştir.

Dikkat Becerilerini Geliştirme GruplarıGruplarımız; okul öncesi dönemi çocukları ve okul çağı çocuklarını  içermektedir. Grup süremiz toplam 12 haftadır. Grup çalışmalarına başlamadan önce ve her ayın sonunda mutlaka çocuk ve aile görüşmesi yapılıp aileler bilgilendirilir. Böylece yapılan çalışmaların evde de desteklenmesi için aileye destek verilir. Grup çalışmaları en fazla 6 çocuk ile kapalı grup olarak haftada 2 saatlik oturumlar şeklinde gerçekleşir.

Grup çalışmalarının düzenlemeleri, çocukların yaş gruplarına ve beceri gelişim düzeyine göre yapılmaktadır. Benzer özelliklere sahip olan çocuklar aynı grupta yer almaktadır.Grup Lideri: Psikolog Bakiye NERGİZ

Çalışmanın gün ve saat düzenlemeleri ve ücretlendirme ile bilgiler için merkezle irtibata geçebilirsiniz. 0212 466 44 14

Dikkat Becerilerini Geliştirme Grubu
Yaş Grupları:     4 – 8 yaşlar arası
Çalışma Süresi: 12 Hafta
Haftalık Saatler / Günler:  yaşa özgü gruplarda farklılık göstermektedir.
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 - 4